Darłowo – super miejsce na ukrop w 2014r.

Darłowo to popularna miejscowość wakacyjna, często wybierana na wczasy nad Bałtykiem. Znajduje się u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wczasy może powoli rezerwować kwatery. Darłowo czeka już albowiem na wczasowiczów.

polecamy serwis

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. W przeszłości gród był opasany murem z strażnicami i bramami. Aktualnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich pod postacią Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on niepowtarzalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wybudowano na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu zaczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku za czasów panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało również współpracę z Hanzą. W osiemnastym i XIX w. w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku działa tu muzeum, w którym zgromadzono zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby zrobione z drewna, eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki obecnych twórców. Wieża zamkowa też uprzystępniona jest do odwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko 70 lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można groby książąt pomorskich, m.in. Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji.

Ciekawi Cię, jakie były moje źródła (http://osadanaochodzitej.pl/)? W takim razie chcę namówić Cię, abyś zalogował się na moją nową witrynę. Tam dowiesz się wszystkiego.

Od 1992 r. obiektem kultu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Następnymi interesującymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący kiedyś częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w naszym kraju przykład skandynawskiego gotyku – kościół św. Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zauważyć, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie powinno się zobaczyć też barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on obecnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem znajduje się fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Dookoła pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, zamieszczono cztery tablice z brązu, które prezentują zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest również zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się sporo ciekawych imprez cyklicznych. Warto udać się zwłaszcza na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy wyławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże mieszczą się na obszarze dzielnicy Darłówko. Wyjątkowo atrakcyjna jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z obfitym zapleczem rekreacyjnym. Na wielbicieli czynnego wypoczynku w Darłowie i jego okolicach czeka także: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Trzeba także polecić bardzo interesujące szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Pełną propozycję na urlop dwa tysiące czternaście w Darłowie można odszukać w serwisie bądź klikając na niżej zamieszczone linki:
– agroturystyka Darłowo
– hotele Darłowo (czytaj w serwisie[)