Grzybowo

Grzybowo to cicha wieś wypoczynkowa mieszcząca się w województwie zachodniopomorskim, 6 km na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dość charakterystycznie zlokalizowane na obszarze tak zwanej depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo mieści się w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W okolicach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską.

Spodobał Ci się taki wpis? Jeśli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tutaj – ta witryna (https://eccoholiday.com/p/hiszpania-majorka) także z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość ośmiuset metrów. Tutejsza nieregularność linii brzegowej powoduje, że woda jest niezwykle ciepła.

Grzybowo wyróżnia się także prześlicznymi, piaszczystymi plażami, które w najszerszych miejscach osiągają czterdzieści metrów. Na wydmach rozpościerających się wzdłuż plaży występują lasy sosnowe. Tworzą one pozytywny mikroklimat, który ma uzdrawiający wpływ na układ oddechowy. Na miejscowych plażach, w szczególności po sztormach można znaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj razem z glonami i skorupiakami. Jeden z odcinków miejscowej plaży wyznaczony został dla nudystów.

Do Grzybowa wczasowiczów przyciągają też interesujące imprezy na świeżym powietrzu. Należą do nich m.in. dwudniowy Jarmark Ceramiczny, podczas, którego robione są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich które odbywają się w miejscowym kościele. Interesującym miejscem do zobaczenia jest Dziwnów. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj –

Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna jest stadnina koni sportowych, natomiast w oddalonym o 3 km od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, zwany Dzikim Zachodem. Mieści się tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko ma do zaoferowania takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w ubiorach indiańskich bądź kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem albo na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przebiegają liczne drogi rowerowe, które są częścią trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez rozległe torfowiska ze znikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący niepowtarzalnością na terenach wydmowych. Atrakcyjny jest też szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie jest zabytkowa latarnia i gotycki kościół z piętnastego wieku, a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, niebanalne ptaki. Urlopowicze wielokrotnie korzystają też z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wkoło wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Celem jego utworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, między innymi bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz niegłębokich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego mieszczą się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa znajduje się także teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.