Łeba – miejsce na wspaniałe wczasy

Mimo faktu, iż Łeba istnieje od XIII w., w swojej współczesnej lokalizacji funkcjonuje od tysiąc pięćset siedemdziesiątego drugiego roku. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli zapewne, że będzie ona zalewana przez sztormy i zasypywana przez wędrujące wydmy. Aktualnie położenie jest doskonałe – miasteczko posiada pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, zatem już wcześniej rezerwować noclegi. Łeba, albowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

ustka kwatery

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to standardowa miejscowość rekreacyjna i uzdrowiskowa. Do najbardziej wartościowych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego budowy wykorzystano materiały z kościoła świętego Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego po części zasypane mury możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Ciekawe są też stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Należy także zobaczyć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w sąsiednich wsiach. Atrakcyjny będzie też spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można obejrzeć ponad sto gatunków ptaków z całego świata (razem około dwa tysiące sztuk).Naterenie ogrodu występuje kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą razem połączone. Dla kuracjuszy zjeżdżających do Łeby po zdrowie przyszykowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Warto też zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie uzbierano ponad 3000 motyli z całego świata. Najstarsze, przedstawione tu gabloty pochodzą z tysiąc dziewięćset szóstego roku Ciekawostką jest też Miasteczko Western City, gdzie robione są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Pośród najciekawszych imprez odbywających się w Łebie wymienić trzeba: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

W trakcie wędrówki po wydmach Słowińskiego P.N. częstokrotnie można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok Bałtyku i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają nieustanny wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na obszarze tym odbywa się nieustanny ruch, a dowodem na to są m.in. wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła św.

Aby dostać dodatkowe informacje w tym temacie przejdź do kolejnej witryny. W niej zapewne zaciekawi Cię ciekawa kwestia.

Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się dawniej w Starej Łebie i jest obecnie najstarszym zabytkiem miasta. Warto zaznaczyć, iż tutejszy obszar wydmowy o powierzchni około pięciuset hektarów, jest największym terenem ruchomych piasków w tej części Europy. Położone na terenie Parku jeziora Łebsko i Gardno, to fragmenty odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior zarośnięte roślinnością szuwarową są idealnym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Wśród ssaków najpopularniejszym mieszkańcem Słowińskiego Parku Narodowego jest jeleń, który znakomicie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. By bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, należy udać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (115 m n.p.m.) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się malownicza panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne cudowne atrakcje przyrodnicze – jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Pełną ofertę na odpoczynek dwa tysiące piętnaście w Łebie można odnaleźć w serwisie bądź klikając na niżej zamieszczone linki:- noclegi Łeba- hotele Łeba