Majestat Borów Tucholskich

Sekret fenomenalnej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Obszar tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego doskonałe miejsce na wypoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikalne gatunki roślin i porostów miały korzystne warunki do rozwoju.

bieszczady agroturystyka

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najczystszych wód w naszym kraju.

Zaintrygowany? To dla nas rewelacyjna wiadomość. Więc kliknij tu pasek napędowy do skutera i przeglądaj do woli następne rzetelne wątki.

Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o krystalicznych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest nadzwyczaj różnorodna. Mieszkają tutaj iędzy innymi nieczęsto spotykane w Polsce kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Osobliwością Borów Tucholskich jest unikalna lobelia jeziorna, rosnąca w najbardziej czystych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Posiada ona specjalne wymagania siedliskowe i występuje tylko w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które także pojawiają się wyłącznie w bardzo czystym środowisku. Wielu z pewnością zaskoczy fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z czasów ostatniego zlodowacenia sprzed 10 tys. lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje wiele rzadkich zwierząt. Pośród nich powinno się wyróżnić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 dwudziestego wieku.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, pięknie wijąca się wśród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka częstokrotnie wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest szalenie znanym szlakiem kajakowym pośród fanów tego sportu w całym kraju. Podczas przemierzania szlaku warto odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (siedemdziesiąt pięć metrów), będący elementem systemu hydrotechnicznego wybudowanego w latach 1845-1850.

Nieco tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów usytuowanych nieopodal wsi Odry. Historia głosi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do dnia dzisiejszego kwestią jest jednak rzekome nadziemskie oddziaływanie tego miejsca i nieustannie jest ono przedmiotem badań radiestetów.

By rzetelnie poznać wszystkie atuty Borów Tucholskich, należy udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko cudowna, unikalna natura, ale również szereg malutkich i urzekających miejscowości, kryjących interesującą historię i bardzo dużo ciekawych miejsc. Wśród nich wyróżnia się na pewno Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej uchowanych elementów zespołu znajduje się czterdziestosześcio -metrowa wieża, którą uprzystępniono do odwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią dwadzieścia trzy kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, albowiem odbywa się tu wówczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy koneserzy kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, tworzone przez nich ozdoby, stroje i broń oraz eksponaty używane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

***Całkowitą ofertę na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można odszukać w serwisie albo klikając na niżej znajdujące się linki:- Bory Tucholskie domki letniskowe- Bieszczady atrakcje- wakacje Bory Tucholskie