Niezapomniany relaks nad morzem w Mielnie

Mielno to znana miejscowość wypoczynkowa znajdująca się na polskim wybrzeżu i nad jeziorem Jamno. Wraz z sąsiadującą z nią miejscowością Unieście tworzy kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny, znakomicie przystosowany by przyjąć wczasowiczów planujących odpoczynek 2014 nad morzem Bałtyckim!

polecany serwis

Autor: pawelkoszalin
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowymi atutami, dla których warto zobaczyć Mielno są głównie uwarunkowania przyrodnicze – usytuowanie nad morzem i jeziorem, cudowna plaża i dobry mikroklimat. Pośród zabytków warto wymienić cztery obiekty. Pierwszym z nich jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego wybudowany w XV w., 750 m od wybrzeża morskiego.

Jeśli publikowany artykuł pochłonął Cię zupełnie, to zobacz również odmienny odpowiedni serwis (http://www.covidgentest.com/), który na pewno ma równie ciekawe dane.

Jednonawowa, ceglano – kamienna świątynia spełniała kiedyś również funkcję obronną, o czym świadczy jego usytuowanie na niewielkim wzniesieniu, wokół, którego widać ślady fos, a także grube mury i wąskie okna dwukondygnacyjnej wieży. W środku kościoła jest sporo cennych obiektów, m.in. barokowa ambona z XVIII w. z rzeźbami czterech ewangelistów, dwa dzwony kościelne, neobarokowy obraz Wniebowstąpienie, a także neogotyckie: chrzcielnica, wieczna lampka oraz dwa witraże w prezbiterium Dobry Pasterz i Święta Rodzina.Innymi zabytkami są: park dworski z przełomu XVIII/XIX w., willa szachulcowa przy ul. Kościuszki 11 z początku XX w. oraz drewniany pensjonat przy ul. 1 Maja 13 z początku XX w. Ciekawym obiektem jest również rzeźba jelenia stojąca przed Urzędem Gminy, którą ufundował jeden z tutejszych ziemian, by uczcić pomyślne polowanie. Powinno się także zobaczyć pomnik lotników, dwa betonowe bunkry oraz urokliwą aleję lipową biegnącą z Mielna do Mielenka.

Walorem Mielna jest głównie czysta, długa i piaszczysta plaża. Jej szerokość waha się od 30 do pięćdziesięciu czterech metrów. Plaża jest drobnoziarnista, a na odcinku od ul. Słonecznej do Nurtu Jamneńskiego miejscami kamienista. Naokoło niej mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb a także inne obiekty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży wiedzie droga spacerowa. Ulokowano tu także park nadmorski, w którym jest muszla koncertowa. W Mielnie urlopowicze mogą cieszyć się wyjątkowo pozytywnym mikroklimatem. Powietrze jest tu bogate w sól i jod i jest niezwykle korzystne dla osób mających problemy z układem oddechowym.

Bardzo dużo atrakcji czeka na nas również nad Jeziorem Jamno. Jest to jezioro przybrzeżne, odcięte od morza Bałtyckiego mierzeją. Jamno jest niezwykle popularne pośród wielbicieli sportów wodnych. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście działa wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerków wodnych. W sezonie istnieje szansa wybrania się na rejs po jeziorze, stateczkiem wycieczkowym „Mila”.

Do ciekawych wydarzeń odbywających się w Mielnie niewątpliwie zaliczyć możemy Międzynarodowy Zlot Morsów w styczniu lub lutym, Nadbałtycką Wiosnę Esperancka, Magiczne Święto – Mieleńska Noc Świętojańska, Otwarcie sezonu żeglarskiego – Morski Klub „Tramp”, „Operę nad Bałtykiem”, Bieg Śniadaniowy, Otwarcie Hyde Parku, Mieleńską Noc na Gorąco, Przegląd Teatrów Ulicznych i Festiwal Latawca oraz Folkową Fiestę czyli Dożynki Gminne.

Należy wspomnieć, iż przez Mielno przebiega kilka szlaków rowerowych. Do najpiękniejszych z nich zaliczyć trzeba szlak Mielenko do Chłopów i Sarbinowa biegnący przez przy wydmowy las iglasto – liściasty.

***Całkowitą propozycję na urlop dwa tysiące czternaście w Mielnie można wyszukać w serwisie lub klikając na niżej umieszczone linki:- noclegi nad morzem (więcej informacji)- domki letniskowe Mielno