Kąty Rybackie wspaniały propozycja na rodzinne wakacje nad morzem

Kąty Rybackie to nieduża, morska wioska rybacka, znajdująca się w gminie Rewal. Obszar ten figuruje w propozycjach wczasowych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do największych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysokie urwisko w jednej z zatok, a także latarnia morska.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Latarnia Morska umiejscowiona jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia funkcjonuje od grudnia 1866 r. i osiąga wysokość czterdziestu pięciu metrów. Obiekt jest udostępniony do zobaczenia, dlatego też z jego tarasu widokowego ma się okazję do podziwiania fantastycznej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Cały zespół latarni morskiej z przylegającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został zapisany do wykazu zabytków. W trakcie wakacji w Kątach Rybackicj należy udać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieszczącego się w willi z lat trzydziestych dwudziestego wieku, przy al. Bursztynowej. Tutejsza ekspozycja prezentuje specyfikę pracy rybaków jak również elementy kultury pomorskiej. Uwagę przyciągają też umieszczone na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od miejscowych rybaków. W muzeum, oprócz ekspozycji stałej, organizowane są również wystawy czasowe o rozmaitej tematyce, m.in. historia mody i obyczajów plażowych, rybactwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, rybki akwariowe i sprzęt rybacki, fotografia z lotu ptaka, czy też akwarele przedstawiające atrakcje gminy. W Katach Rybackich znajduje się też stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w sezonie letnim przejeżdża kolejka wąskotorowa tzw. ciuchcia Retro, pokonująca drogę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i naturalnie Kątów Rybackich. Jest to tylko 22% ze wszystkich linii dawnej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która dawniej miała bardzo duże znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych interesujących zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z XVIII i XIX wieku z pięknymi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części wsi.

Podstawową atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza rozległa, piaszczysta plaża. Jest ona bardzo dobrze przygotowana dla urlopowiczów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. W trakcie relaksu na plaży można obserwować też pracę rybaków, którzy korzystają z tutejszej przystani morskiej. Jest to także jedyna w swoim rodzaju okazja do zakupienia niedawno co złapanych ryb.

Bardzo nam przyjemnie, że powyższy tekst zostawił po sobie pozytywne wrażenie. Mamy zamiar zaprosić Cię do kolejnej strony – tam można zobaczyć także inne wpisy.

Sławnym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się niemalże symbolem miasta i nieustannym obiektem zainteresowania urlopowiczów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa znane szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną w postaci faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najcenniejszych elementów tutejszej przyrody jest ekosystem płytkiego, lagunowego jeziora, siedliska unikatowych gatunków roślin zwłaszcza słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą ilością „wysp” zrobionych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można natknąć się na m.in. następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i wiele innych.

Do najbardziej interesujących imprez które są organizowane w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów „Baltic Cup”, Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Całkowitą ofertę na wypoczynek dwa tysiące czternaście w Kątach Rybackich można wyszukać w serwisie lub klikając na niżej umieszczone linki:
– domki Kąty Rybackie (ciekawe informacje)
– wypoczynek Kąty Rybackie
– Niechorze domki letniskowe