O jakich kwestiach trzeba pamiętać, kiedy projektujemy ubrania dla wojska? Jakie czynniki mogą mieć na to wpływ?

Mimo coraz większego nasycenia różnymi nowymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt i żołnierzy przed przeciwnikiem nadal jest bardzo popularny. Świadczą o tym z pewnością wciąż ogłaszane konkursy na nowej generacji wzory maskujące i wysokobudżetowe projekty badawcze, które są przeprowadzane zarazem przez armie, jak również firmy prywatne. Wybór ubiorów z kamuflażem to z pewnością przedmiot wielu dyskusji na forach osób grających w ASG, jak również miłośników outdooru. Natomiast wśród toczonych sporów argumenty czysto merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami jak i modą.

militaria

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jak więc kupić najlepszy sprzęt w czasach, kiedy militaria są niesamowicie popularne – porównaj militaria? W działaniu ludzkiego wzroku, można wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne jak również widzenie centralne. To pierwsze jest jak gdyby systemem nawigacyjny, który otrzymaliśmy w darze od natury.

Jego główną rolę jest dostarczenie nam informacji, gdzie możemy coś znaleźć. Informacje te pochodzą często spoza obszaru przestrzeni, na którym zatrzymujemy swój wzrok i myśli. Widzenie tego typu daje możliwość przykładowo dość bezpiecznie poruszać się po chodniku, mimo iż zajmujemy się czymś innym, przykładowo pisaniem wiadomości tekstowej. Widzenie drugiego typu to cały szereg identyfikacji, jaka polega na umiejscowieniu przedmiotów, na jakie zwróciliśmy uwagę, w przestrzeni naszej pamięci, albo wyrażając się ogólniej – intelektu.

broń

Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com
To powoduje, iż nasz mózg może określić, z jakimi rzeczami dokładnie mamy do czynienia. Działa to w ten sposób, że w ulicznym tłumie naszą uwagę będzie zwracał czerwony kolor (jest to widzenie przestrzenne), lecz umiemy określić, iż jest to czapka albo kaptur.

Nie czekaj – kliknij odnośnik (http://karlhausmann.com/pl/kategoria-produktu/pieczenie/) i raduj się stworzonymi tam świeżymi artykułami. Na pewno poszerzą one Twoją znajomość rzeczy na ten temat.

Te właśnie typy widzenia dają nam nowego rodzaju możliwości dla projektowania kamuflażowych obrazów.

Dla widzenia przestrzennego najistotniejsze czynniki, jakie dają skuteczność, to ruch, wielkość przedmiotu czy kontrastowość na tle innego rodzaju elementów przestrzeni. Kamuflaż, który właśnie temu służy, określamy mianem mimetycznego. Najmniej skomplikowaną jego formą jest umundurowanie wykonane z tkaniny o jednej barwie, która jest uśrednieniem dominującej w określonej przestrzeni palety kolorów. O tym więc powinni pamiętać projektanci, ale również w innego rodzaju sytuacjach, gdy dajmy na to przygotowywane są narzędzia wielofunkcyjne – wybierz produkty.